Układ blogu

RICHARD SAPPER

Jacek Łupina

  "ŻAŁUJĘ, ŻE ODRZUCIŁEM OFERTĘ JOBSA..."

Steve Jobs, Richard Sapper i Hartmut Esslinger

Richard Sapper zapytany podczas jednego z wywiadów czy żałuje, że nie zgodził się na ofertę pracy dla Apple odpowiedział: „Pewnie, że tego żałuję - człowiek, który wtedy to zrobił, zarabia 30 milionów dolarów rocznie! Więc jak możesz tego nie żałować? ” 
To były wczesne lata 80-te, czas kiedy Apple szybowało w górę zasilone olbrzymim kapitałem po wejściu na giełdę. Jobs chciał wówczas zwerbować do firmy na stanowisko głównego projektanta kogoś wyjątkowego i znanego, kogo bardzo podziwiał. Dlatego wyruszył w podroż do kolebki znakomitego dizajnu - do Włoch.
Richard Sapper tak wspomina wizytę Steve'a w jego studio w Mediolanie: "Jobs chciał kiedyś zatrudnić mnie do projektowania komputerów Apple, ale okoliczności nie były sprzyjające, ponieważ nie chciałem przeprowadzać się do Kalifornii i miałem tutaj bardzo interesującą pracę, której nie chciałem porzucić. W tym czasie Apple nie był wielką firmą, była to tylko mała firma komputerowa." Ostatecznie posadę objął inny znakomity projektant Hartmut Esslinger tworząc zupełnie nowy styl Apple.

LUSTERECZKO POWIEDZ PRZECIE...

Richard Sapper urodził się w 1932 roku w Monachium, gdzie studiował filozofię, anatomię i inżynierię. Karierę projektową rozpoczął w dziale stylizacji Daimler Benz w Stuttgarcie. Zostawił swój ślad na jednym z najpiękniejszych aut w historii za jaki uznano Mercedesa 300 SL Roadster. Lusterko wsteczne to dzieło młodego wówczas Richarda Sappera.

Mercedes 300 SL Roadster, 1956

BRIONVEGA NT 201 "BLACK CUBE", 1969

Pod koniec lat 60 tych Richard Sapper rozpoczął współpracę z Marco Zanuso, z którym stworzył arcydzieła złotej ery designu. Były to przedmioty gospodarstwa domowego oraz odbiorniki radiowe i telewizyjne Algol dla firmy Brionvega. W 1969 roku świat zobaczył niezwykle futurystyczny telewizor BRIONVEGA ST 201 .Jego minimalizm i wykonana z polerowanego ciemnego akrylu obudowa przypominająca polerowany blok marmuru wzbudziła zachwyt i zazdrość wielu wiodących producentów sprzętu audio/wideo. Wyłączony telewizor nie miał ani przodu, ani tyłu. Kabel zasilający oraz gniazda przyłączeniowe umieszczono pod spodem. Dopiero po uruchomieniu telewizor ujawniał swój kineskop.

BRIONVEGA ST 201, 1969

Brionvega TS502 radio, 1963

Siemens, The Grillo telephone, 1965

ARTEMIDE "TIZIO", 1972

W 1958 roku przeniósł się do Mediolanu, mekki designu. Pracował w studiu Gio Pontiego oraz dla takich firm jak Allessi czy Artemide. Tutaj właśnie powstała najbardziej rozpoznawalna i kultowa lampa TIZIO, którą upodobał sobie również Steve Jobs stawiając w swoim biurze. Mogliście zobaczyć ją w filmie Dannego Boyle'a "Steve Jobs".

Kadr z filmu "Steve Jobs" z lampą TIZIO.  Reżyseria Danny Boyle, 2015

Wielokrotnie nagradzana wyprzedzająca swoją epokę pod względem dizajnu i rozwiązań technicznych TIZIO stała się najcześciej fotografowaną i filmowaną lampą. Była to pierwsza na świecie lampa z transformatorem i zasilaniem 12v. Halogenowa żarówka nie potrzebowała kabli. Prąd płynął przez stalowe ramiona konstrukcji. Doskonale wyważona systemem ciężarków zmieniała swój kształt na wiele sposobów i zatrzymywała się posłusznie za dotknięciem jednego palca bez potrzeby dokręcania śrub czy użycia sprężyn. Transformator był jednocześnie solidną stabilną bazą, na podwójnym obrotowym dnie, dzięki czemu dolna część była nieruchoma na biurku, a reszta się obracała. W naszym muzeum możecie zobaczyć tę oryginalną lampę, która powstała w 1972 roku.

Artemide TIZIO, 1972

IBM THINKPAD, 1996

Od 1980 roku Sapper zaczął pracować dla IBM. To stanowiło główny problem w przyjęciu propozycji Steve Jobsa objęcia stanowiska głównego projektanta Apple. Jednym z najbardziej znanych modeli IBM, które zaprojektował był niewielki laptop ThinkPad 701, z rozkładającą się klawiaturą w momencie unoszenia ekranu. Charakterystyczny czerwony gumowy joystick otrzymał w IBM nawet przydomek - Sapper's Trackpoint".  Richard Sapper opracował również wiele świetnych projektów dla firmy Lenovo.

IBM ThinkPad 701, 1996

NEXT CUBE...PRZYPADEK?

Nie powinno zatem dziwić to, że zdobyliśmy do naszego muzeum właśnie ten unikalny i poszukiwany model.

Przyjechał z Rzymu, zakupiony pod koniec października, podróżował bardzo długo i dotarł jako pierwsza nasza paczka w roku 2021. Jego miejsce w muzeum jest oczywiste. Znajdzie się obok stanowiska NeXT. Nietrudno dostrzec silne podobieństwa i ulec wrażeniu, że mógł być inspiracją do powstania legendarnego NeXT Cube, który zaprojektował Hartmut Esslinger ze studia Frog Design.

BRIONVEGA ST 201, 1969

Według opisu na aukcji nie wykazuje oznak działania. Jest jednak zachowany w bardzo dobrym stanie dlatego zdecydowaliśmy się go zakupić. Naprawy podejmie się nasz niezawodny specjalista Janek Sochaczewski, który ożywił już wiele naszych niesprawnych telewizorów i monitorów.

Autor: Jacek Łupina 06 Mar, 2022
W paczce o numerze 576, która dotarła na poczatku marca z Japonii był niezwykły eksponat, który ma numer 1600! W zakupie, pakowaniu i przesyłace do Polski po raz kolejny pomagał nam kolega kolekcjoner z Japonii - Alex Fabri, któremu bardzo dziękuję!
Autor: Jacek Łupina 06 Mar, 2022
Muzeum w Piasecznie zostało już zamknięte dla zwiedzających. Tymczasem w Fabryce Norblina trwają prace związane z nową aranżacją. Poniżej przedstawiamy krótki foto-reportaż z poszczególnych etapów adaptacji monumentalnego wnetrza, w którym będzie nowe muzeum.
Pokaż kolejne artykuły
Share by: