Układ blogu

Apple Muzeum Polska w Fabryce Norblina

Jacek Łupina

Do monumentalnego wysokiego wnętrza na drugim piętrze nowoczesnego kompleksu w Warszawie zostanie przeniesiona ogromna kolekcja Apple Muzeum Polska, które obecnie znajduje się w Piasecznie.

Wnętrze przyszłego muzeum w Fabryce Norblina

1600 eksponatów związanych z historią rozwoju i ewolucji produktów Apple – najbardziej rozpoznawalnej marki technologicznej – to zasoby najbardziej kompletnej kolekcji na świecie, która znajduje się w Polsce w naszym muzeum. Większość z nich będzie zaprezentowane w kreatywnym oraz interaktywnym Apple Muzeum Polska 
w zrewitalizowanym kompleksie Fabryki Norblina. Na powierzchni 320 mkw. zwiedzający będą mogli zobaczyć komputery, laptopy, akcesoria, iPody, iPhone'y, software, peryferia, multimedialne nośniki z unikalnymi materiałami Apple, plakaty oraz pamiątkowe gadżety. Otwarcie wystawy planowane jest jesienią tego roku.

Jacek Łupina, właściciel Apple Muzeum Polska przed ścianą przyszłego muzeum w Fabryce Norblina.

Foto. Marianna Łupina

Ta ogromna inwestycja realizowana przez Grupę Capital Park znajduje się w Warszawie na dwuhektarowym terenie pomiędzy ulicami Prostą, Łucką i Żelazną. Oprócz nowoczesnego, wielofunkcyjnego kompleksu biurowo-handlowo-rozrywkowego, powstaje tu również Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, w którym będzie można podziwiać m.in. odrestaurowane zabytkowe maszyny i budynki, a także kolekcję platerów produkowanych dawnych zakładach Norblina.

Fabryka Norblina, wizualizacja Capital Park

Wybór nowej lokalizacji nie był przypadkowy. Fabryka Norblina jawi się jako najbardziej elektryzujące centrum lifestyle’owe w tej części Europy. To miejsce o wręcz magicznym potencjale kulturalnym i społecznym. Miejsce, w którym unosi się duch niezwykłej historii polskiego przemysłu, obudowany w unikatową architekturę modernistyczno – klasycystyczną. Fabryka Norblina jest kwintesencją mieszanki jutra wynikającego z wczoraj.

Wnetrze Fabryki Norblina, wizualizacja Capital Park.

Eksponaty i zbudowana wokół nich interaktywna narracja będą zachęcały widza do aktywności, ale jednocześnie będą czekały na jego ruch. Dzięki sieci czujników ekspozycja będzie podpowiadała mu kolejne obiekty zainteresowania. Przekaz informacji z wykorzystaniem technik komunikacji audiowizualnej, kodów graficznych, nowoczesnego designu, a przede wszystkim interakcji sprawi, że oglądający coraz chętniej będzie się zagłębiał w kolejne sceny i czasoprzestrzenie zbudowane wokół zbiorów marki Apple. Każde z urządzeń będzie pokazane w niezwyczajny sposób, w wykreowanej, skondensowanej przestrzeni audiowizualnej. Zastosowanie scenografii, gry świateł, animacji, dźwięku, mappingu oraz infografik da widzowi możliwość obcowania z przedmiotem w unikatowym otoczeniu, pełnym kontekstów społecznych i kulturowych oraz łatwych w odbiorze informacji technicznych. Perłą wystawy jest działająca, wierna replika pierwszego komputera Apple-1 z 1976 roku, która została zaprojektowana i wykonana przez właściciela muzeum dzięki sponsorom - MacLife, Swallow's Tail oraz Grawnet z wielką pomocą grupy wolontariuszy.

Apple-1, wierna replika komputera z 1976 roku

Apple-1, wnętrze repliki.

- Szykuje się nie lada gratka dla miłośników marki Apple oraz fanów technologii. Kolorowe jabłko stało się najbardziej rozpoznawalnym symbolem popkultury, a rewolucyjne sprzęty firmy na zawsze odmieniły szeroko rozumianą kulturę wizualną oraz design produktów elektronicznych. Cieszymy się ogromnie, że obok Muzeum Fabryki Norblina, które opowie historię tego miejsca i dawnego przemysłu platerniczego pojawi się druga wystawa, która zaserwuje nam w przystępnej formie współczesną myśl technologiczną, a także charakterystyczny design i całą filozofię, z której Apple jest znany. Apple Muzeum Polska będzie bez wątpienia miejscem wyjątkowym i wzbogaci ofertę kulturalną i rozrywkową Fabryki Norblina – mówi Kinga Nowakowska, członek zarządu i dyrektor operacyjna w Grupie Capital Park.

Podpisanie umowy finalizującej powstaniu muzeum w Fabryce Norblina. Na zdjęciu dyrektor Kinga Nowakowska (Grupa Capital Park), Krzysztof Grochowski (Spółka Japko Sp. z o.o.) oraz Jacek Łupina (Apple Muzeum Polska).

Za produkcję i komercjalizację wystawy w Fabryce Norblina odpowiada spółka Japko.

- Razem ze wspólnikami uznaliśmy, że naszym obowiązkiem jest pokazać te unikatowe zbiory jak najszerszej publiczności. Chcemy, aby wystawa wpisywała się we współczesną myśl wystawienniczą, żeby pokazywała rozwój myśli w technologii, by można było zauważyć jakiego postępu doświadczyliśmy jako ludzkość. Chcemy pokazywać źródła i kierunki cywilizacji, ale przede wszystkim pragniemy pokazać prawdziwe jądro technologicznej popkultury. Stworzymy multimedialną przestrzeń ekspozycyjną nie tylko do oglądania, ale także do jej doświadczania - powiedział Krzysztof Grochowski, Prezes Zarządu Japko Sp. z o.o 


Muzeum w Piasecznie na terenie kompleksu Kubara Lamina jest obecnie zamknięte dla zwiedzających. Ze względu na skalę kolekcji oraz ograniczeń funkcjonalno użytkowych konieczna była większa lokalizacja do zaprezentowania wyjątkowej ekspozycji. Umożliwi to szerszy dostęp, a zwiedzający prowadzony będzie przez oś czasu poznając umieszczone chronologicznie wszystkie produkty i etapy rozwoju firmy Apple. Zdecydowana większość ze zgromadzonych przez lata eksponatów jest sprawna lub jest przywracana do działania, a odwiedzający będą mogli ich dotykać, testować i doświadczać pod okiem kustosza.

Fragment ekspozycji w obecnej siedzibie muzeum w Piasecznie

Fot. Julian Wandzilak

Autor: Jacek Łupina 06 Mar, 2022
W paczce o numerze 576, która dotarła na poczatku marca z Japonii był niezwykły eksponat, który ma numer 1600! W zakupie, pakowaniu i przesyłace do Polski po raz kolejny pomagał nam kolega kolekcjoner z Japonii - Alex Fabri, któremu bardzo dziękuję!
Autor: Jacek Łupina 06 Mar, 2022
Muzeum w Piasecznie zostało już zamknięte dla zwiedzających. Tymczasem w Fabryce Norblina trwają prace związane z nową aranżacją. Poniżej przedstawiamy krótki foto-reportaż z poszczególnych etapów adaptacji monumentalnego wnetrza, w którym będzie nowe muzeum.
Pokaż kolejne artykuły
Share by: