Układ blogu

iPod Harry Potter rzeczywiście istnieje

Jacek Łupina

Niektórzy nie wierzą, że taki iPod w ogóle istniał, inni tylko słyszeli, inni zaś widzieli jedynie szczątkowe informacje na wpisach zagranicznych blogerów. Ten unikalny iPod jest już w naszym muzeum. To wielka radość i kolejna duma w kolekcji.

iPod Harry Potter na MacBooku, foto. Jacek Łupina

Co czyni go tak wyjątkowym, skoro od frontu niczym nie różni się od zwykłego iPoda 4 generacji? To grawerowany z tyłu herb szkoły Hogwartu, który zaprojektowała sama J.K. Rowling, autorka serii o małym czarodzieju Harrym. Jego unikalność mogą docenić jedynie kolekcjonerzy i pasjonaci, którzy znają historię iPodów. Większość zwiedzających muzeum nie zwraca na niego uwagi.

iPod Harry Potter z grawerunkiem Hogwartu, foto. Jacek Łupina

Kolekcjonerski iPod Harry'ego Pottera został pierwotnie wydany we wrześniu 2005 roku jako iPod Classic 20GB czwartej generacji z kolorowym wyświetlaczem, z okazji premiery audiobooków Harry Potter w iTunes Music Store. Dyrektor generalny Steve Jobs opublikował wówczas na stronie Apple oficjalny komunikat:

„Jesteśmy zaszczyceni, że JK Rowling wybrała iTunes na debiut serii audiobooków o Harrym Potterze. Cieszymy się, że możemy udostępnić te wspaniałe i szalenie popularne historie klientom iTunes Music Store”.


Oryginalna strona Apple z iPodem dostępnym w limitowanej edycji . (2005)

Za pomocą jednego kliknięcia klienci iTunes Music Store mogli stać się posiadaczem kompletnego zestawu cyfrowych audiobooków serii Harry Potter będącego odpowiednikiem prawie 100 płyt CD dostępnych wówczas sześciu poniższych tytułów:

Harry Potter and the Philosopher's Stone (June 26, 1997)

Harry Potter and the Chamber of Secrets (July 2, 1998)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (July 8, 1999)

Harry Potter and the Goblet of Fire (July 8, 2000)

Harry Potter and the Order of the Phoenix (June 21, 2003)

Harry Potter and the Half-Blood Prince (July 16, 2005)

Przed pojawieniem się cyfrowej edycji w sklepie iTunes seria była dostępna na płytach CD i kasetach wydawnictwa Listening Library (oddział Random House Audio Publishing Group). Narratorem czytającym wersję cyfrową był Jim Dale, który zdobył nagrodę Grammy w 2000 roku za „Best Spoken Word”, a także zdobył trzy nominacje do nagrody Grammy za pracę nad serialem.

  • Oryginalne wersje CD z audiobookami Harry Potter.

    W tym miejscu wstaw swój podpis
    Przycisk
  • Tytuł slajdu

    W tym miejscu wstaw swój podpis
    Przycisk
  • Tytuł slajdu

    W tym miejscu wstaw swój podpis
    Przycisk
  • Tytuł slajdu

    W tym miejscu wstaw swój podpis
    Przycisk
  • Tytuł slajdu

    W tym miejscu wstaw swój podpis
    Przycisk
  • Tytuł slajdu

    W tym miejscu wstaw swój podpis
    Przycisk

Oryginalne płyty CD z audiobookami o Harrym Potterze, foto.. Jacek Łupina

Po zakupie limitowanego kolekcjonerskiego iPoda otrzymywało się specjalny kod aby pobrać ze sklepu iTunes komplet sześciu audiobooków, za łączny koszt 548 USD, przy czym odtwarzacz nie zawierał wgranych książek audio. Klienci musieli pobrać pliki na komputer i zsynchronizować je z iPodem samodzielnie.

Okładki audiobooków w iTunes oraz ikona iPoda Harry Potter, foto. Jacek Łupina

Limitowany model iPoda Harry Potter posiadał numer MA215LL/A. Charakterystyczny grawerunek na metalowych plecach przedstawia cztery domy, z których składa się szkoła: Gryffindor, Slytherin, Hufflepuff i Ravenclaw. Łaciński napis na dole herbu oznacza "nigdy nie łaskocz śpiącego smoka".

foto. Jacek Łupina

Po ukazaniu się kolejnej części przygód Harrego można było ją zakupić w iTunes Music Store wraz z modelem Classic 5 generacji o pojemności 30GB. Oferta z kolekcjonerskim iPodem wygasła 7 marca 2006. Nie wiadomo jaka ilość iPodów Harry Potter została sprzedana, ale z racji niezwykle rzadko pojawiających się dzisiaj na rynku kolekcjonerskim można sądzić, że niewiele. 

Prezentowany iPod nie jest częścią kolekcji z Muzeum iPodów.

foto. Jacek Łupina

Autor: Jacek Łupina 06 Mar, 2022
W paczce o numerze 576, która dotarła na poczatku marca z Japonii był niezwykły eksponat, który ma numer 1600! W zakupie, pakowaniu i przesyłace do Polski po raz kolejny pomagał nam kolega kolekcjoner z Japonii - Alex Fabri, któremu bardzo dziękuję!
Autor: Jacek Łupina 06 Mar, 2022
Muzeum w Piasecznie zostało już zamknięte dla zwiedzających. Tymczasem w Fabryce Norblina trwają prace związane z nową aranżacją. Poniżej przedstawiamy krótki foto-reportaż z poszczególnych etapów adaptacji monumentalnego wnetrza, w którym będzie nowe muzeum.
Pokaż kolejne artykuły
Share by: